HCV to nie tylko rak wątroby

0

Dziś znowu o paskudniku HCV. Wielokrotnie pisałem i zawsze powtarzam, że HCV to nie tylko problemy z wątrobą.
Lista chorób łączonych z pozawątrobową manifestacją zakażenia HCV Obejmuje 36 chorób. W badaniach prospektywnych, co najmniej jedna z nich dotyczy 74% chorych. Replikatywną postać HCV RNA wykryto w trzustce, Tarczycy, szpiku kostnym, nadnerczach, śledzionie, węzłach chłonnych, mózgu i w płynie szyjkowo-macicznym. Ostatnie badanie przeprowadzone na bardzo dużej grupie pacjentów w Stanach Zjednoczonych pod kierownictwem dr Andersa Nybergaszyjkowo dowodzi, że osoby zakażone HCV nie tylko narażone są na ryzyko wystąpienia nowotworu wątroby, ale również częściej mogą występować u nich inne nowotwory.

„Nyberg i współpracownicy przeanalizowali bazę danych medycznych około 3,7 milionów pacjentów i porównali nosicieli wirusa HCV z osobami zdrowymi. Po 5 latach obserwacji u osób zakażonych HCV stwierdzono wyższe ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej (1524 na 100000 pacjento-lat vs 605 na 100000). Jednak ta „nadwyżka” nie była spowodowana wyłącznie zwiększoną zapadalnością na raka wątroby. Po wykluczeniu tych nowotworów nosiciele HCV wciąż wykazywali zdecydowanie podwyższone ryzyko (1139/100,000 vs 601/100,000).”

– Tak jak się spodziewaliśmy, analiza wykazała, że częstość występowania raka wątroby była dramatycznie wyższa u pacjentów zarażonych HCV – ponad 68 razy – powiedział na konferencji ogłaszającej wyniki badania, jego autor, Anders Nyberg. – Ryzyko było niższe dla większości innych nowotworów, ale wciąż znaczące.
Związek infekcji HCV z rakiem nie był ograniczony do jednego czy dwóch typów nowotworów. Co więcej, nawet w przypadku braku wielu innych czynników ryzyka (palenie papierosów, cukrzyca, nadużywanie alkoholu) wirus zapalenia wątroby typu C wciąż stanowił zagrożenie. Prowadzenie nawet najbardziej zdrowego trybu życia może zatem nie wystarczyć do ochrony przed chorobą.

Jest to kolejny powód, żeby domagać się od władz objęcia leczeniem jak najszerszej grupy pacjentów. Eksperci od lat powtarzają, że każda osoba bez względu na to, czy pojawiają się u niej zmiany w wątrobie, czy nie powinna być leczona. Brak wczesnego leczenia w perspektywie czasu powoduje coraz większe straty finansowe dla państwa, nie mówiąc już o stratach w naszym organizmie, który jest przecież bezcenny.

źródło: http://biotechnologia.pl/farmacja/doniesienia-naukowe/wirus-hcv-zwieksza-ryzyko-raka-nie-tylko-watroby,15261 

AUTOR

Sebastian Gawlik

Rok 2015 to wielki przełom w moim życiu. 18 grudnia otrzymałem ostateczny wynik potwierdzający moje wyleczenie. Wirus niewykrywalny - JESTEM ZDROWY! Po niemal 8 latach zmagań, nieudanej terapii dwulekowej, wreszcie udało się osiągnąć cel i pozbyć wirusa z organizmu. Niech ten blog będzie wsparciem dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają walczyć o swoje zdrowie i nadzieją, że pełne wyleczenie HCV jest możliwe.

This Campaign has ended. No more pledges can be made.