22

lekipngPo ostatnim natłoku pracy trochę mnie rozłożyło. Na szczęście w kilka dni udało mi się pozbierać i uniknąć leżenia. Jeszcze muszę ogarnąć tylko gardło i będzie OK. Jak Wasze majówki? Ja oczywiście jutro w pracy, więc nici z długiego weekendu. Kto może niech odpoczywa, leniuchuje i korzysta z wolnych chwil 🙂

Dawno nie pisałem o lekach, a w tym temacie dzieje się bardzo dużo.
Najpierw informacja z rynku USA. Lek Sovaldi firmy Gilead został uznany za najdroższy lek na receptę w Stanach Zjednoczonych.

Firma Gilead Sciences ma patent na terapię obowiązujący do 2028 roku. W efekcie może dyktować monopolistyczne ceny, choć realny koszt produkcji tego leku wynosi kilkaset dolarów.

Jest to o tyle zaskakujące, że to amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia i Departament ds. Weteranów mocno dofinansowały startup, który pracował nad tym lekiem, a później został przejęty przez Gilead.

http://www.rynekaptek.pl/marketing-i-zarzadzanie/usa-sovaldi-najdrozszym-lekiem-na-recepte,13394.html

Firma Gilead ma również kłopoty przez lek Harvoni, który kosztuje około 84 tys. dolarów za terapię, co daje cenę 1 tysiąca dolarów za tabletkę. Ten sam lek w Egipcie kosztuje 10 dolarów za tabletkę. 1 kwietnia w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Tokyo i Johennesburgu odbyły się kolejne już demonstracje pacjentów, które mają zwrócić uwagę na zbyt wysoką cenę leków i zmusić koncern do obniżenia kosztów. Wielu pacjentów nigdy nie będzie stać na tak drogą terapię, co skazuje ich na śmierć. Na jaw wyszły również raporty z więzienia z Pensylwanii, z których wynika, że pacjenci zakażeni HCV otrzymują leki dopiero kiedy są już na progu śmierci. Demonstrujący domagali się szybkiego leczenia nowoczesnymi lekami dla 10 tysięcy więźniów z Pensylwanii. W USA zakażonych HCV jest ponad 5 milionów ludzi, w tym 200 tys weteranów wojskowych i 700 tys. więźniów.

japan_0421

Tokyo demonstration against Gilead, April 1. Photo: Doro-Chiba International Solidarity Committee

 

Teraz Barcelona i Międzynarodowy Kongres EASL. EASL to organizacja not-for-profit, która istnieje od 166 r. i obecnie posiada ponad 4000 członków z całego świata, w tym wielu czołowych hepatologów z Europy. EASL jest wiodącym stowarzyszeniem wątroby w Europie, które może pochwalić się imponującymi osiągnięciami w promowaniu badań chorób wątroby oraz wspieraniem edukacji – www.easl.eu 13 kwietnia zaprezentowane zostały wyniki badań 1 fazy  dotyczące skojarzonej szczepionki na HCV i HIV. Szacuje się, że 2,3 mln ludzi na całym świecie jest zakażonych wirusem HIV i HCV. Jakiś czas temu pisałem o tym jak duży jest to problem. Żeby niczego nie przekręcić zamieszczam tylko link do opisu tych badań: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-04/eaft-cha040816.php

Również w trakcie kongresu pojawił się temat leków generycznych. W związku z wysokimi cenami leków oryginalnych duża ilość pacjentów z Europy decyduje się na sprowadzenie leków generycznych z Indii. W związku z tym faktem musiały pojawić się badania nad skutecznością i bezpieczeństwem zamienników. Okazuje się, że i skuteczność i bezpieczeństwo jest podobne do leków oryginalnych.
Pełny opis znajdziecie tutaj: http://www.medpagetoday.com/MeetingCoverage/EASL/57399

Z kolei w Berlinie zaprezentowano wyniki badań, które wskazują, że w przypadku ostrej fazy zapalenia wątroby podawanie przez 6 tygodni sofosbuviru i ledipasviru u wszystkich badanych pacjentów doprowadziło do wyeliminowania wirusa z organizmu. Niestety jak wiecie rozpoznanie ostrego zapalenia wątroby jest niezwykle trudne i udaje się to w niewielu przypadku.
http://www.ndtv.com/health/antiviral-treatment-may-cure-hepatitis-c-in-6-weeks-1396522

17 marca na wniosek Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency; EMA) rozpoczął się przegląd danych dotyczący leków określanych jako przeciwwirusowe  w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (Daklinza, Exviera, Harvoni, Olysio, Sovaldi i Viekirax). Analizę rozpoczęto po otrzymaniu zgłoszeń o reaktywowaniu się WZW typu B u pacjentów zakażonych wirusem typu B i typu C, których leczono środkami przeciwwirusowymi przeciwko WZW typu C o działaniu bezpośrednim. Reaktywowanie się WZW typu B oznacza nawrót aktywnej infekcji u pacjentów, u których WZW typu B było nieaktywne.
http://www.mp.pl/gastrologia/wiadomosci/142152,przeglad-danych-ema-dot-lekow-stosowanych-w-wzw-typu-c

FDA zatwierdziła Viekira Pak firmy Abbvie do leczenia bez rybaviryny dorosłych pacjentów z genotypem 1b i wyrównaną marskością wątroby. Do tej pory pacjenci z marskością nie mogli być leczeni tym schematem.
http://www.healio.com/hepatology/hepatitis-c/news/online/%7Bf0f8e6c8-82d7-4f9f-b3f1-a62774306944%7D/fda-approves-supplemental-nda-for-viekira-pak-for-hcv-genotype-1b

Na dziś  koniec ogłoszeń. Pewnie za jakiś czas znowu zbiorę kilka ciekawostek, żeby się nimi z Wami podzielić.

Chwalcie się jak Wasze terapie!? 🙂
Kto ostatnio usłyszał, że ma minus? 🙂

 

źródło:

http://www.mp.pl/gastrologia/wiadomosci/142152,przeglad-danych-ema-dot-lekow-stosowanych-w-wzw-typu-c
http://www.ndtv.com/health/antiviral-treatment-may-cure-hepatitis-c-in-6-weeks-1396522
http://www.medpagetoday.com/MeetingCoverage/EASL/57399
http://www.workers.org/articles/2016/04/11/1000-a-pill-is-death-sentence-for-hcv-patients/
http://www.healio.com/hepatology/hepatitis-c/news/online/%7Bf0f8e6c8-82d7-4f9f-b3f1-a62774306944%7D/fda-approves-supplemental-nda-for-viekira-pak-for-hcv-genotype-1b

 

AUTOR

Sebastian Gawlik

Rok 2015 to wielki przełom w moim życiu. 18 grudnia otrzymałem ostateczny wynik potwierdzający moje wyleczenie. Wirus niewykrywalny - JESTEM ZDROWY! Po niemal 8 latach zmagań, nieudanej terapii dwulekowej, wreszcie udało się osiągnąć cel i pozbyć wirusa z organizmu. Niech ten blog będzie wsparciem dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają walczyć o swoje zdrowie i nadzieją, że pełne wyleczenie HCV jest możliwe.

This Campaign has ended. No more pledges can be made.