Już w piątek Światowy Dzień Zapalenia Wątroby!

20

Już za kilka dni kolejny raz obchodzić będziemy Światowy Dzień Zapalenia Wątroby! Święto to początkowo obchodzone było w październiku i wielokrotnie zmieniało swoją nazwę. Obecna forma święta obchodzona jest od 2010 roku, kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) formalnie uznała Dzień Zapalenia Wątroby i ustaliła obchody na 28 lipca. Wirusowe zapalenie wątroby jest czwartą chorobą uznaną przez WHO (obok malarii, gruźlicy i HIV/AIDS), która otrzymuje wsparcie z jej strony – w celu podniesienia świadomości zdrowotnej społeczeństwa.

Na świecie z wirusem B lub C żyje ponad 300 milionów ludzi, a dziennie z powodu choroby umiera 4000 osób. Mimo tego w wielu krajach nie robi się wystarczająco dużo, by tą sytuację zmienić, a jak wiadomo dzięki najnowocześniejszym lekom HCV jest już dzisiaj w pełni wyleczalne.

W Polsce szacuje się, że z HCV żyje 200 tys. osób. Niestety większość z nich nie wie o swoim zakażeniu. Do tej pory wyleczonych zostało jedynie około 30 tys. chorych.

W tym roku uświadamiania ciąg dalszy 🙂 Czy do 2030 roku uda się pokonać wirusa? Dużo zależy od nas i naszego zaangażowania. Czas na selfie i pokazywanie twarzy! Zachęcam do dodawania swoich zdjęć na oficjalnej stronie kampanii: http://www.worldhepatitisday.org/en/node/68752 Mnie też tam znajdziecie! Edukujcie, rozmawiajcie, uświadamiajcie 🙂

 

światowy dzien

 

whd_2017_social_media_-_prevalence

whd_2017_social_media_-_race_to_elimination

 

www.worldhepatitisday.org

 

 

AUTOR

Sebastian Gawlik

Rok 2015 to wielki przełom w moim życiu. 18 grudnia otrzymałem ostateczny wynik potwierdzający moje wyleczenie. Wirus niewykrywalny - JESTEM ZDROWY! Po niemal 8 latach zmagań, nieudanej terapii dwulekowej, wreszcie udało się osiągnąć cel i pozbyć wirusa z organizmu. Niech ten blog będzie wsparciem dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają walczyć o swoje zdrowie i nadzieją, że pełne wyleczenie HCV jest możliwe.

This Campaign has ended. No more pledges can be made.