Dziś Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

13

Już dziś kolejny raz obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. 8 lat temu WHO formalnie uznało to święto przyjmując, że obchodzone będzie co roku 28 lipca. Wirusowe zapalenie wątroby jest czwartą chorobą uznaną przez WHO (obok malarii, gruźlicy i HIV/AIDS), która otrzymuje wsparcie z jej strony – w celu podniesienia świadomości zdrowotnej społeczeństwa. Oczywiście przyłączam się do akcji i gorąco zachęcam Was do pisania postów, wiadomości, listów i rozmów z najbliższymi. Musimy dotrzeć do wszystkich tych, którzy nie mają świadomości, że taka choroba istnieje, a co gorsza może dotyczyć ich samych.

Dane cały czas nie są zbyt optymistyczne. Zostawiając to co dzieje się na świecie i przyglądając się tylko polskim statystykom mamy jeszcze sporo „zaginionych”. Według danych PZH  z około 200 tys. Polaków zakażonych HCV 120 tys. o tym nie wie! A przecież wystarczy test! Prosty test anty-HCV. Obecnie w wielu miejscach można go zrobić za darmo!

Tegoroczne światowe obchody odbywają się pod hasłem „Find The Missing Millions” – i mają na celu poprzez szerzenie wiedzy dotarcie do wszystkich „zaginionych” zakażonych osób.

Wiedza i odpowiednio szybko otrzymane leczenie może uratować życie, ale Wam akurat o tym przypominać nie trzeba 🙂 Sam jestem przykładem tego, że z HCV można wygrać. A dziś jest to jeszcze prostsze. W wielu miejscach nie ma kolejek, a leczenie trwa przeważnie tylko 3 miesiące i pozbawione jest praktycznie skutków ubocznych.

Poniżej znajdziecie plakaty, które możecie śmiało wykorzystywać w swoich postach, na tablicach fb, Instagramach i wszędzie, gdzie uznacie, że warto przekazać wiedzę.

Wszystkie Wpisy oznaczajcie oficjalnymi hasztagami akcji:

#WorldHepatitisDay
#FindTheMissingMillions
#NOhep
#Hepatitis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.worldhepatitisalliance.org

 

 

AUTOR

Sebastian Gawlik

Rok 2015 to wielki przełom w moim życiu. 18 grudnia otrzymałem ostateczny wynik potwierdzający moje wyleczenie. Wirus niewykrywalny - JESTEM ZDROWY! Po niemal 8 latach zmagań, nieudanej terapii dwulekowej, wreszcie udało się osiągnąć cel i pozbyć wirusa z organizmu. Niech ten blog będzie wsparciem dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają walczyć o swoje zdrowie i nadzieją, że pełne wyleczenie HCV jest możliwe.

This Campaign has ended. No more pledges can be made.