Bierzmy przykład z Pakistanu

10

I po Światowym Dniu WZW. Czy w Waszej okolicy z tej okazji były jakieś wydarzenia? akcje darmowego testowania? Może lokalna prasa opublikowała jakiś materiał o WZW? Jeśli macie jakieś materiały, prośba o info. Śledząc to co się działo w internecie odnoszę wrażenie, że temat WZW jest mało interesujący dla ludzi. Pojawiło się w sieci kilka fajnych , wartościowych artykułów, jednak nie cieszą się dużym powodzeniem (takie mam wrażenie po ilości lajków pod danym tekstem i porównując inne treści danego portalu). Czas chyba zmienić taktykę w docieraniu do odpowiednich grup docelowych.

2030

Cały czas mamy szansę na realizację planu WHO i pozbycie się wirusa HCV!

W 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła pierwszą globalną strategię, której wytyczne i zaplanowane działania mają na celu eliminację WZW jako problemu zdrowia publicznego do 2030 roku, w tym redukcję nowych zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby o 90 proc. i zmniejszenie liczby zgonów z powodu WZW o 65 proc. Strategię przyjęły 194 kraje, w tym Polska.

Jednak bez zaangażowania samorządów, szerokiego dostępu do diagnostyki i skutecznego planu może nam się to nie udać.
Mimo zwiększonych nakładów na leczenie spada ilość pacjentów, którzy korzystają z programów lekowych. Są cały czas miejsca, gdzie nie ma kolejek do leczenia. I pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu były regiony, gdzie kolejki sięgały po kilka lat!

Pakistan

Bierzmy przykład z Pakistanu! Wczoraj premier tego kraju ogłosił plan eliminacji WZW. Tam jest to ogromnym problem, a brak przestrzegania odpowiednich standardów sterylizacji, transfuzji krwi prowadzi do tysięcy nowych zakażeń rocznie. Plan zakłada koordynację centralną oraz wsparcie wszelkich działań regionalnych w zakresie diagnostyki i leczenia. Trzymam mocno kciuki!

U nas ciągle trwa walka o pojawienie się badań anty-HCV u lekarzy POZ, która pewnie szybko się nie skończy. Obawiam się, że same jednorazowe akcje darmowego testowania nie wystarczą, by wywiązać się z naszego zobowiązania.

źródło:
https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/aktualnosci/214026,eradykacja-wzw-tylko-z-szeroko-zakrojonym-screeningiem?fbclid=IwAR0RwGN_nD2gbAVg7HSnC6A8zc2u8cGultsmENxoPHz2FkJgxBl2U8OeWno

https://www.who.int/hepatitis/news-events/pakistan-hepatitis-elimination-plan/en/

AUTOR

Sebastian Gawlik

Rok 2015 to wielki przełom w moim życiu. 18 grudnia otrzymałem ostateczny wynik potwierdzający moje wyleczenie. Wirus niewykrywalny - JESTEM ZDROWY! Po niemal 8 latach zmagań, nieudanej terapii dwulekowej, wreszcie udało się osiągnąć cel i pozbyć wirusa z organizmu. Niech ten blog będzie wsparciem dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają walczyć o swoje zdrowie i nadzieją, że pełne wyleczenie HCV jest możliwe.

This Campaign has ended. No more pledges can be made.