Ważne oświadczenie komisarza Andriukaitisa w sprawie Światowego Dnia Zapalenia Wątroby

9

https://www.freepik.com/free-photos-vectors/ue-flag

Testowanie na czas ratuje życie: oświadczenie komisarza Andriukaitisa w sprawie Światowego Dnia Zapalenia Wątroby

Bruksela, 26 lipca 2019 r

28 lipca 2019 – Światowy Dzień zapalenie wątroby.

 

 

Każdego roku tego dnia mamy okazję zastanowić się, jak daleko zaszliśmy na drodze do eliminacji zapalenia wątroby na świecie, ale także zastanowić się, ile jeszcze trzeba zrobić, aby osiągnąć ten cel do 2030 r. „Zainwestuj w eliminację zapalenia wątroby” tegoroczny temat nie może być bardziej aktualny, zachęcając nas wszystkich do wyznaczenia jasnego kierunku inwestycji, aby zapewnić długoterminowe, ukierunkowane na pacjenta wyniki.

Smutno mi, że nadal widzę dużą liczbę osób mieszkających w UE / EOG z wirusowym zapaleniem wątroby typu B, któremu można zapobiegać, i z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, któremu można zapobiec i uleczyć. Liczby są przytłaczające – szacuje się, że 4,7 miliona ludzi jest przewlekle zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu B, 3,9 miliona z zapaleniem wątroby typu C, i na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C  umiera więcej osób niż na HIV / AIDS i gruźlicę łącznie. Jak to możliwe w 2019 roku? Jak to możliwe, że  tak wiele osób w Europie niewyobrażalnie cierpi i żyje z piętnem, a cenne życie ginie?

W obecnym stanie wirusowe wirusowe zapalenie wątroby typu B i C dotyka 325 milionów ludzi na całym świecie, powodując 1,4 miliona zgonów rocznie, a mimo to ponad 80% osób cierpiących na zapalenie wątroby nie ma dostępu do profilaktyki, badań i leczenia. Ta sytuacja może i musi się zmienić. Podobnie jak inne choroby zakaźne, szczepienia, badania, wczesna diagnoza i powiązanie z opieką nad zapaleniem wątroby mogą przerwać transmisję i ocalić wiele ludzkich żyć.

Tak więc moje jedno proste przesłanie brzmi: musimy skoncentrować nasze wysiłki na zapobieganiu. Dysponujemy fantastycznymi, ratującymi życie narzędziami zapobiegawczymi, więc wykorzystajmy je. Weźmy szczepienia, wielką ścieżkę zdrowia publicznego naszych czasów, która może zapobiec zarówno wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, jak i B! Prawdziwa inwestycja w eliminację oznacza upewnienie się, że te narzędzia prewencyjne są nie tylko dostępne, ale dostępne dla obywateli europejskich, a gdy diagnoza niestety spada, należy je odpowiednio wspierać ukierunkowaną, wysokiej jakości opieką.

Więc, co dalej? Zachęcające jest to, że większość krajów UE posiada uniwersalne programy szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, ale wzywam państwa członkowskie, aby po raz kolejny skoncentrowały swoje wysiłki i zwiększyły zakres ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać. Można to osiągnąć na wiele sposobów, między innymi dzięki wzmocnionej współpracy i realizacji działań określonych w zaleceniu Rady w sprawie szczepień.

Kolejnym pozytywem do przedstawienia i podjęcia działań jest to, że wszystkie państwa członkowskie UE podpisały się pod celami zrównoważonego rozwoju, których celem jest wyeliminowanie zapalenia wątroby jako zagrożenia dla zdrowia publicznego do 2030 r. Komisja Europejska jest zobowiązana do udzielenia pomocy państwom członkowskim w odpowiedzi na to wezwanie i ma już wprowadzono szereg działań mających na celu przyspieszenie. W ramach trzeciego Programu Zdrowotnego, zainwestowano ponad 8 milionów euro w działania informacyjne dla słabszych grup społecznych i poprawę dostępu do zintegrowanych testów i opieki. UE zobowiązała się do przeznaczenia ponad 50 milionów euro na finansowanie badań nad zapaleniem wątroby w celu poprawy testów, wyników leczenia i lepszego zrozumienia postępu choroby. Wreszcie strategia antynarkotykowa UE na lata 2013–2020 dotycząca wyzwania, jakim jest ciągle wysoka częstotliwość występowania chorób przenoszonych przez krew, w tym wirusa zapalenia wątroby typu C, wśród osób zażywających narkotyki dożylnie.

Nikt nie powinien znosić cierpienia lub ginąć z powodu zapalenia wątroby i nikt nie może rozwiązać tego problemu samodzielnie. Musimy zatem połączyć siły i wspólnie dążyć do zapewnienia 2030, w którym zapalenie wątroby zostanie wyeliminowane – ponieważ każda śmierć jest o jedną za dużo.

 

OŚWIADCZENIE / 19/4771

tłumaczenie własne + google translator

 

źródło: http://europa.eu/rapid/press-release_STATEMENT-19-4771_en.htm?fbclid=IwAR34XpTV1NVjc5FVIxO8R84v4c_jb_0mLpxmGwSn_njm-hqlu8e92yLuAHY

AUTOR

Sebastian Gawlik

Rok 2015 to wielki przełom w moim życiu. 18 grudnia otrzymałem ostateczny wynik potwierdzający moje wyleczenie. Wirus niewykrywalny - JESTEM ZDROWY! Po niemal 8 latach zmagań, nieudanej terapii dwulekowej, wreszcie udało się osiągnąć cel i pozbyć wirusa z organizmu. Niech ten blog będzie wsparciem dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają walczyć o swoje zdrowie i nadzieją, że pełne wyleczenie HCV jest możliwe.

This Campaign has ended. No more pledges can be made.