FibroScan

59

No i po badaniu. Z jednej strony jestem biedniejszy o 300 zł, a z drugiej bogatszy o wiedzę na temat mojej wątroby. Na szczęście wynik jest bardzo dobry! Od biopsji minęło już kilka lat i obawiałem się, że przez ten czas mogło dojść do kolejnych zmian. Z opisu wynika, że włóknienie wątroby jest na poziomie F0/F1 według skali Metavir, czyli przekładając to na bardziej ludzki język to tyle co nic. Uffffff! Może to zasługa dbania o dobre odżywianie i unikanie alkoholu?

www.novencia.pl

Samo badanie trwa około 10 minut i przypomina zwykłe USG! FibroScan nie boli!!!! Badanie polega na tym, że podobnie jak przy USG do skóry przykłada się specjalną głowicę, która w tym przypadku generuje impuls mechaniczny. Są to takie minimalnie odczuwalne uderzenia, które nie powodują żadnego dyskomfortu. Jest ich 10 i koniec badania 🙂 Potem kilka minut oczekiwania na opis wyników i wątroba zbadana 🙂 Co ważne do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać (zaleca się jedynie pozostanie na czczo 2-3 godz. przed badaniem, albowiem przyjęcie pokarmu tuż przed badaniem może nieco sfałszować wynik)

Oczywiście Fibroscan nie zbada wszystkiego i wynik nie jest tak dokładny jak biopsja, ale mimo tego uważam, że warto takie badanie zrobić.

Jak widzicie całość wygląda jak zwykłe badanie USG 🙂
Jakie są Wasze wrażenia po badaniu?
Trochę faktów o FibroScanie…

FibroScan® jako metoda diagnostyczna jest rozwijana przez firmę Echosens (Francja) od 2001r. Od 2003 roku jest stosowana w większości krajów w Europie. Najważniejsze kraje poza Europą, w których urządzenie zostało dopuszczone do stosowania to m.in. Chiny (2008r), Kanada (2010r), Brazylia (2010r), Japonia (2011r) oraz USA (2013). Aktualnie na całym świecie, w ponad 70 krajach pracuje ponad 1.800 urządzeń.
Samo urządzenie oraz zastosowana metoda jest wymieniana jako alternatywa dla biopsji wątroby w rekomendacjach najważniejszych organizacji związanych z ochroną zdrowia i leczenia chorób wątroby: WHO (World Health Organization), EASL (European Association for the Study of Liver / Europejskie Towarzystwo Badań nad Wątrobą), APASL (Asian Pacific Association for the Study of Liver).
Elastografia wątroby przy użyciu Fibroscan’u jest obecnie narzędziem służącym zarówno do oceny stopnia włóknienia wątroby u chorych z rozpoznanym schorzeniem wątroby jak do przesiewowego wykrywania uszkodzenia narządu i tym samym selekcjonowania osób wymagających dalszej specjalistycznej diagnostyki hepatologicznej.
Oficjalna wiarygodność metody diagnostycznej FibroScan®
MINISTRSTWO ZDROWIA
W ramach rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie kwalifikacji do programu kuracji interferonowych w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz C wskazano FibroScan® jako pelnoprawną metodę diagnostyczną dla oceny stopnia nasilenia włóknienia wątrobowego.
FibroScan® w kuracji interferonowej WZW typu B:
„(…) 3) zmiany histologiczne w wątrobie potwierdzające rozpoznanie przewlekłego zapalenia wątroby; w uzasadnionych przypadkach w ocenie stopnia nasilenia włóknienia wątrobowego można uwzględniać nieinwazyjne metody badania o potwierdzonej naukowo wiarygodności diagnostycznej: a) badanie elastograficzne, fibroskan, (…)”
FibroScan® w kuracji interferonowej WZW typu C:
„(…) 3) zmiany zapalne i włóknienie w obrazie histopatologicznym wątroby; u pacjentów z genotypem 2 i 3 oraz w innych uzasadnionych przypadkach można odstąpić od biopsji wątroby uwzględniając wyniki nieinwazyjnych metod badania o potwierdzonej naukowo wiarygodności diagnostycznej: a) badania elastograficznego, fibroskanu (…)”
Pełna treść załącznika do rozporządzenia MZ do pobrania (tutaj)
POLSKA GRUPA EKSPERTÓW
Według Polskiej Grupy Ekspertów w zaleceniach terapeutycznych na rok 2010 dotyczących leczenia WZW typu B badania nieinwazyjne (m.in. FibroScan®) są równoważne w zakresie oceny stopnia włóknienia wątroby w stosunku do biopsji wątroby.
ZALECENIA EASL
Według obecnie obowiązujących zaleceń i rekomendacji “EASL Clinical Practice Guidelines: Management of hepatitis C virus infection”  (EASL – European Association for the Study of the Liver – naczelne europejskie towarzystwem naukowym zajmującym się schorzeniami wątroby) elastografia wątroby jest metodą diagnostyczną o dużym stopniu wiarygodności w ocenie zaawansowania przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C i tym samym zalecaną w diagnostyce schorzenia. 
Zachęcam również do zapoznania się z artykułem lek. med. Grzegorza Madeja w aBeCadłe: http://www.intermedis.pl/abecadlo.pdf

W Warszawie obecnie są dwie pracownie FibroScan:
Jedna znajduje się w placówce Intermedis:
skwer Ks. Kar. S.Wyszyńskiego 5
Informacja i  rejestracja telefoniczna: 71 7234500
Druga w Szpitalu na Ul. Wolskiej
Cena badania: 300 zł.
Kontakt:
22 33 55 324
Kom. 503 478 337
e-mail: mdenoch@zalazny.pl
Znalezione w internecie:

Fibroscan – zasada badania, wyniki, interpretacja

15.03.2013

Pytanie nadesłane do redakcji

Jakiś czas temu poddałem się badaniu Fibroscanem. Badanie wykazało stopień zwłóknienia F2, jednak nie wiem, co oznaczają inne skróty, np. IQR itd. Bardzo proszę o objaśnienie mi tych skrótów i podanie prawidłowych wyników, abym mógł je porównać z moimi. Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Najpierw kilka słów wstępu na temat włóknienia wątroby. Jest to – ogólnie biorąc – zwiększenie ilości tkanki łącznej (kolagenu) w miąższu wątroby. W specjalnie opracowanej 5-punktowej skali Metavir włóknienie (ang. i łac. = fibrosis, stąd F) oceniamy od 0 (brak) do 4 punktów (marskość). Różnorodne przewlekłe procesy chorobowe (np. uszkodzenie alkoholowe czy wirusowe zapalenie wątroby) mogą prowadzić do zwłóknienia i rozwoju marskości wątroby, potrzebne są zatem metody diagnostyczne oceniające stopień zaawansowania tych zmian. Ma to zarówno znaczenie rokownicze, czyli pozwala na ocenę, jak się zakończy przewlekła choroba wątroby, jak i służy do kwalifikacji do leczenia. Jeżeli na przykład włóknienie wynosi ≥2 punkty, pacjenta z WZW C zwykle kwalifikuje się do leczenia przeciwwirusowego.
Tradycyjną metodą oceny włóknienia jest badanie histologiczne bioptatu. W celu uniknięcia inwazyjnej biopsji opracowano metody nieinwazyjne, np. wspomnianą metodę elastograficzną, wprowadzoną do użytku w 2003 roku pod nazwą FibroScan®. Wykorzystano w niej właściwości mechaniczne miąższu wątroby: wątroba zwłókniała jest bardziej sprężysta, a więc badając sprężystość wątroby, można ocenić jej zwłóknienie.
Aparat Fibroscan mierzy sprężystość wątroby (sprężystość = stiffness, moduł Younga wyrażony w kilopaskalach = kPa), a ponieważ wykonuje 10 pomiarów, oblicza średnią i inne parametry statystyczne pomiarów, stąd parametr stiffness (mediana 10 pomiarów), IQR (interquartile range of all valid measurements, też wyrażone w kPa). CS oznacza z kolei Current stiffness (obecną sprężystość, wynik aktualnego pomiaru wyrażony w kPa). S. Rate to success rate – określa, jaki odsetek pomiarów wykonano prawidłowo.
Rycina. Obliczanie IQR


Piśmiennictwo:


Castera L., Pinzani M.: Biopsy and non-invasive methods for the diagnosis of liver fibrosis: does it take two to tango? Gut., 2010; 59: 861-866.
FibroScan User Training.
Marín-Gabriel J.C., Solís-Herruzo J.A.: Noninvasive assessment of liver fibrosis. Serum markers and transient elastography (FibroScan). Rev. Esp. Enferm. Dig., 2009; 101: 787-789.
Rockey D.C.: Noninvasive assessment of liver fibrosis and portal hypertension with transient elastography. Gastroenterology, 2008; 134: 8-14.

Nie wiem jak Wy, ale ja właśnie zaczynam długi weekend. Ponadrabiam trochę zaległości, ale nie zapomnę oczywiście o lenistwie czego i Wam życzę! Udanego Weekendu! 🙂źródło:

AUTOR

Sebastian Gawlik

Rok 2015 to wielki przełom w moim życiu. 18 grudnia otrzymałem ostateczny wynik potwierdzający moje wyleczenie. Wirus niewykrywalny - JESTEM ZDROWY! Po niemal 8 latach zmagań, nieudanej terapii dwulekowej, wreszcie udało się osiągnąć cel i pozbyć wirusa z organizmu. Niech ten blog będzie wsparciem dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają walczyć o swoje zdrowie i nadzieją, że pełne wyleczenie HCV jest możliwe.

This Campaign has ended. No more pledges can be made.