Rok Nowej Rzeczywistości

0

„Nowa rzeczywistość” „1 maja to nowa rzeczywistość i  nadzieja dla wielu chorych  na HCV w naszym kraju. To długo wyczekiwana wiadomość! Od dzisiaj zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 kwietnia 2013 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 maja 2013 r. w leczeniu HCV refundowane są dwa inhibitory proteazy – Telaprevir i Boceprevir.”

„Leki te zostały zarejestrowane już w 2011 roku i do dnia dzisiejszego byliśmy ostatnim krajem  w UE, w którym nie było ich refundacji. Oczywiście terapia trójlekowa nie będzie dostępna dla każdego, jednak mam nadzieję, że nowe leki pomogą wielu pacjentom w walce z chorobą.”

Tak pisałem rok temu. Niestety mimo nowego obwieszczenia są miejsca gdzie pieniądze na terapię trójlekową nie pojawiły się wcale lub są niewystarczające. Mimo wielu obietnic cały czas są problemy z refundacją tej terapii, nie wspominając już o wytycznych, które odgórnie wykluczają z niej wszystkie osoby, które posiadają minimalne zmiany wątrobowe. To kolejny paradoks. Zamiast implementować nowe leki od razu, czeka się na postęp włóknienia i dopiero wtedy pacjent może otrzymać 3 leki…

AUTOR

Sebastian Gawlik

Rok 2015 to wielki przełom w moim życiu. 18 grudnia otrzymałem ostateczny wynik potwierdzający moje wyleczenie. Wirus niewykrywalny - JESTEM ZDROWY! Po niemal 8 latach zmagań, nieudanej terapii dwulekowej, wreszcie udało się osiągnąć cel i pozbyć wirusa z organizmu. Niech ten blog będzie wsparciem dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają walczyć o swoje zdrowie i nadzieją, że pełne wyleczenie HCV jest możliwe.

This Campaign has ended. No more pledges can be made.