„HCV. Rola samorządów w profilaktyce i diagnostyce”

13

Mało piszecie! Stanowczo za mało! Czy wszyscy już na wakacjach? Jeśli tak to zazdroszczę. Ja na urlop muszę poczekać, aż do 23 sierpnia! Wysyłajcie zdjęcia z wakacji 🙂 Pochwalcie się trochę co robicie i gdzie podróżujecie. A może ktoś był wczoraj w Legionowie na koncercie „Lato z radiem” i odwiedził namiot kampanii „HCV Jestem świadom”? Jak wrażenia? Pamiętajcie, że wszystko co związane z kampanią możecie śledzić na facebooku: hcvjestemswiadom

projekt

 

Dziś miałem przyjemność uczestniczyć w Konferencji „HCV. Rola samorządów w profilaktyce i diagnostyce”. Spotkanie odbyło się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego, a Marszałek Województwa Mazowieckiego objął wydarzenie patronatem honorowym.

W trakcie konferencji mieliśmy okazję wysłuchać szeregu wystąpień:

 

 

1. Problematyka wirusowego zapalenia wątroby
Epidemiologia, diagnostyka, terapia w świetle aktualnych standardów postępowania
dr hab. n. med. Andrzej Horban – Konsultant Krajowy w dziedzinie Chorób Zakaźnych

2. Koszty terapii wirusowych chorób wątroby z perspektywy płatnika
Wojciech Zawalski – Dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej, Centrala NFZ w Warszawie

3. Aspekt społeczny HCV, koszty pośrednie, w tym aktywność zawodowa i powroty do pracy
Magdalena Władysiuk – Prezes Stowarzyszenia CEESTAHC

4. Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zapobieganiu zakażeniom HCV
Marek Posobkiewicz – Główny Inspektor Sanitarny

5. Niezdolność do pracy z powodu WZW typu C
Marzena Lubańska – lekarz orzecznik ZUS, II Oddziału ZUS w Warszawie

6. Samorządowe programy profilaktyki i diagnostyki HCV – perspektywa klinicysty
dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Chorób Zakaźnych, Ordynator Oddziału III SPZOZ Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie

7. Samorządowe programy polityki zdrowotnej w zakresie wirusowych chorób wątroby
Katarzyna Wodzyńska – Specjalista w Dziale Analiz i Strategii, Biuro Prezesa AOTMiT

8. Modelowe rozwiązania dla samorządów
Tomasz Jan Prycel – Dyrektor Zarządzający Stowarzyszenia CEESTAHC

Po wystąpieniu wszystkich prelegentów był czas na krótką dyskusję, w której miałem przyjemność powiedzieć kilka zdań od siebie. Jest to kolejny raz, gdzie głos pacjentów jest zauważony i chętnie wysłuchany.

Po co w ogóle konferencja? i po co wsparcie samorządów?

Polska na tle innych krajów europejskich charakteryzuje się niskim współczynnikiem wykrywalności WZW typu C. Do zdiagnozowania infekcji HCV dochodzi przeważnie przypadkowo (np. podczas oddawania krwi) lub gdy chory zgłasza się do lekarza z objawami wątrobowymi w bardzo zaawansowanym stadium. Eksperci apelują o zaradzenie tej sytuacji, ale w Polsce brakuje systemowych rozwiązań mających na celu kontrolę i opanowanie infekcji HCV, dorównujących działaniom na rzecz HBV i HIV.

Samorządy włączają się w działania w tym obszarze od kilku lat, a Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), oceniając samorządowe programy polityki zdrowotnej, wskazuje na istotność problematyki zakażeń HCV w realizacji priorytetów zdrowia publicznego.

Jak wiecie cały czas brak jakiegoś Narodowego (Ogólnopolskiego itp. nazwa bez znaczenia) programu zwalczania HCV. Jednym z pomysłów łatania tego problemu jest zaangażowanie samorządów w realizację programów edukacyjnych, badań przesiewowych itp. W zakładce darmowe badania zawsze znajdziecie aktualne programy, które są aktualnie realizowane. Jeśli czegoś nie ma, dajcie koniecznie znać! Dobrym przykładem jest województwo kujawsko – pomorskie, gdzie od kilku lat samorząd realizuje program: Program WZW B i C Za moment rusza tam kolejna edycja!

Jak brać przykład z kujawsko-pomorskiego? Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia CEESTAHC powstał modelowy program, który może być wdrożony w każdym województwie. To bardzo duże ułatwienie, które zarazem oszczędza czas i pieniądze na przygotowania. Teraz pozostaje mieć tylko nadzieję, że uda się przekonać do działań jak największą ilość samorządów. Starałem się o tym powiedzieć w moim krótkim wystąpieniu skierowanym do przedstawicieli samorządów. Warto inwestować w swoich mieszkańców. W przypadku HCV to inwestycja, która (myśląc długoterminowo) na pewno się zwróci.
Wszyscy wiemy, że wyleczony pacjent to mniej wizyt lekarskich, zwolnień L4, rent, przeszczepów wątroby itd. Wyleczony pacjent to również zamknięcie drogi do ewentualnego przeniesienia zakażenia dalej. Same korzyści! Żadna inna przewlekła choroba zakaźna  nie daje nam takich możliwości jak HCV.
Na koniec kilka zdjęć ze slajdów, które pojawiały się w trakcie wykładów. Z góry przepraszam za jakość. Robiłem duże zbliżenia i telefon już przestaje dawać radę, chyba czas wymiany na lepszy model 🙂

 

Modelowy program Profilaktyki Zakażeń HCV prezentowany przez Pana Tomasza Jana Prycla (Dyrektor Zarządzający Stowarzyszenia CEESTAHC)
konf1

 

Kilka ciekawych slajdów z wykładu Pani Marzeny Lubańskiej  (lekarz orzecznik ZUS, II Oddziału ZUS w Warszawie)

 

konf2 konf3 konf4

I na koniec ja w obiektywie Urszuli Jaworskiej 🙂
gawl

 

Aaaaaaaaaa jeszcze jedno! Bardzo się cieszę z ponownego spotkania z Panią dr n. med. Grażyną Cholewińską-Szymańską. Kilka lat temu mieliśmy okazję razem pojawiać się w TVP i radio w ramach kampanii „WZW C działa w ukryciu – Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”. Dziś mogłem pochwalić się, że od ponad roku JESTEM ZDROWY! Dziękuję za kibicowanie 🙂
A za dwa dni oficjalny start kampanii „HCV. Jestem świadom” i prezentacja spotu TV. Wypatrujcie spotu niebawem w TV oraz plakatów i bilbordów na Waszych ulicach!

 

 

AUTOR

Sebastian Gawlik

Rok 2015 to wielki przełom w moim życiu. 18 grudnia otrzymałem ostateczny wynik potwierdzający moje wyleczenie. Wirus niewykrywalny - JESTEM ZDROWY! Po niemal 8 latach zmagań, nieudanej terapii dwulekowej, wreszcie udało się osiągnąć cel i pozbyć wirusa z organizmu. Niech ten blog będzie wsparciem dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają walczyć o swoje zdrowie i nadzieją, że pełne wyleczenie HCV jest możliwe.

This Campaign has ended. No more pledges can be made.